Ekspozycja w fotografii jest szalenie ważna, dlatego jej poświecę dzisiejszy wpis. Jest ona podstawą zrozumienia fotografii, której warto bliżej się przyjrzeć i stosować.
Naświetlenie w fotografii jest jednym z fundamentalnych elementów dobrego zdjęcia . Wiadomo, że mniej światła, oznacza ciemniejsze zdjęcie i odwrotnie, więcej światła oznacza jaśniejsze zdjęcie. Więc jak ustawić aparat fotograficzny, aby uzyskać jasną fotografię w prawie każdych warunkach?
Światło wpadające do aparatu należy regulować za pomocą 3 zmiennych, mianowicie mowa o ISO, PRZYSŁONIE i CZASIE otwarcia migawki, tworzące ekspozycję.
Zawsze można skorzystać z trybu automatycznego, jednak nigdy nie zrozumiecie, czym w rzeczywistości są te zmienne i jak wpływają na zdjęcie. Zdjęcia te najczęściej są bez duszy.
Przejdźmy do konkretów.
ISO
Naproszą zmienną czułości matrycy stanowi ISO.
Czym jest?
ISO zmienia moc mikroskopijnych wzmacniaczy przetwarzających sygnały z matrycy aparatu, czyli można uznać, iż działa na zasadzie elektronicznego oszustwa. Im ISO jest większe, tym obraz staje się jaśniejszy. Uwaga! Wraz ze wzrostem czułości ulega pogorszeniu jakość obrazu (co doskonale zostało opisane na obrazku poniżej), tworzą się tzw. szumy - białe plamki, które należy unikać.
Typowa skala ISO:
ISO 50, ISO 100, ISO 200, ISO 400, ISO 800 itd.
PRZYSŁONA
Tu chwileczkę się zatrzymamy.
Czym jest?
Przysłona, to otwór przez który przechodzi pewna ilość światła (zależnie od ustawień) padająca na matrycę. Ma ona kształt nachodzących na siebie listków koliście rozmieszczonych na obwodzie obiektywu i zamocowanych obrotowo.
Każda zmiana ustawień przysłony zwiększa lub zmniejsza ilość dostarczanego światła.
Wielkość przysłony zależna jest od parametrów obiektywu. Jej wartość liczbowa, to iloraz średnicy otworu i ogniskowej obiektywu. Tak, więc dużym fizycznie otworom odpowiadają małe liczy (np. F/2,8; F/4; F/5,6), małym otworom duże liczby (np. F/12, F/16, F/22).
Uwaga! Przysłona ma wpływ na ostrość zdjęcia. Przy małych przysłonach (F/11; F/22) ostry będzie zarówno element, który fotografujemy, jak i inne. I przeciwnie, przy dużych wartościach przysłony (F/1,4; F/2,8) ostry będzie tylko ten element, na który nastawiliśmy ostrość. Zjawisko to nazywamy głębio ostrości.
Muszę się Wam do czegoś przyznać, iż nigdy nie pamiętam parametrów swoich obiektywów i jest mi z tym dobrze ;). Praktycznie na wszystkich obiektywach są one zapisane.
![]() |
fotoblogia.pl |
CZAS otwarcia migawki
Kolejna zmienna, która ma wpływ na naświetlenie, którą zawsze warto przemyśleć przed ustawieniem.
Czym jest?
Czas otwarcia migawki pozwala na określenie ilości docierającego światła na matrycę aparatu. Pozwala na rozjaśnienie lub przyciemnienie zdjęcia. Światło przechodzi przez obiektyw i pada na matrycę, w czasie otwarcia migawki.
Czas otwarcia migawki określa się za pomocą ułamka sekundy np. 1/8 sekundy, 1/200 sekundy, 1/1000 sekundy. Stosując krótszy czas (np. 1/2000 sekundy) możemy "zamrozić" ruch sprawiając, iż staje się on nieruchomy. Wydłużając czas (np. 1/30 lub 1/60 sekundy) obraz poruszającego obiektu zostanie rozmazany. Czas ustawiamy w zależności od efektu, jaki chcemy zyskać.
Uwaga! Podczas sesji należy pamiętać o ruchu fotografa, który może spowodować tzw. efekt poruszenia aparatem. Istnieje pewna zasada, o której warto pamiętać. Niebezpieczeństwo poruszonego zdjęcia zwiększa dłuższy czas otwarcia migawki, w porównaniu z ogniskową obiektywu. W przypadku standardowego obiektywu 18-55 mm przy ustawieniu na 35 mm można spodziewać się poruszanego obrazu przy czasie migawki dłuższym niż 1/30 sekundy (w tym przypadku najlepiej byłoby ustawić czas 1/60 sekundy). Widzicie, że czas otwarcia migawki jest istotnie ważny.
Na koniec zachęcam Was do zabawy z aparatem. Proszę weźcie do ręki aparat, ustawcie na tryb manualny (oznaczony literką "M") i bawcie się. Praktyka jest najdoskonalszą formą nauki.
Ekspozycja w fotografii jest szalenie ważna. Warto poznać jej zasady, które z pewnością wykorzystacie w przyszłości m.in. podczas niezbliżający się wakacji.

