18:06

Wiosenne porządki. Co zrobić z niechcianą odzieżą?


Wiosenne porządki. Co zrobić z niechcianą odzieżą?


Wiosenne porządki rozpoczęłam od sprzątania szafy. Z dwóch powodów. Pierwszym powodem, była chęć zdobycia przestrzeni. Drugim powodem było pozbycie się niechcianej odzieży. Tak narodził się w głowie pomysł na post: "Co zrobić z niechcianą odzieżą?".
Uwielbiam mieć wokół siebie przestrzeń. Nie lubię być przytłaczaną nadmiarem zbędnych przedmiotów. Oczyszczam przestrzeń ;) Porządki rozpoczęłam w szafie. Ubrania podzieliłam na dwie grupy: niezniszczone, zniszczone. Oto kilka moich propozycji, co możecie zrobić z niechcianą odzieżą. 


1. Sprzedaż.
Tu z pomocą przychodzą utworzone grupy sprzedażowe na FB, portale internetowe, a także komisy.
Robiąc porządki w szafie, selekcjonuje ubrania dzieląc je na dwie kategorie: w dobrym i bardzo dobrym. Te, które znajdą się w drugiej kategorii najczęściej wystawiam na sprzedaż. Muszą być czyste i dobrze prezentować się na zdjęciach. Skuteczna reklama potrafi napędzić zainteresowanie, a tym samym sprzedaż.

Kilka portali internetowych, na których możecie wystawić na sprzedaż odzież:
szafa.pl,
allegro,
olx.pl,
Vinted.

Warto pamiętać, że niektóre z wyżej wymienionych portali pobiera prowizje od sprzedaży, czy za wystawienie aukcji.

Najczęściej do komisów trafia odzież okolicznościowa, czyli sukienki, eleganckie obuwie, czy odzież dziecięca przeznaczona do chrztu. Raz zdarzyło mi się korzystać z usług oferowanych przez komis, który pośredniczył w sprzedaży. Oddając ubrania (w moim przypadku była to sukienka) trzeba liczyć się z niewielkim zyskiem, ponieważ na sprzedaży musi zarobić właściciel komisu. Dodatkowo prawdopodobieństwo zbytu jest mniejsze, niż w przypadku aukcji.


Wiosenne porządki. Co zrobić z niechcianą odzieżą? Wiosenne porządki. Co zrobić z niechcianą odzieżą?


2. Oddanie odzieży.
Jeśli chcecie pozbyć się niechcianej odzieży jak najszybciej, to pozostaje jej oddanie. Możecie wystawić ubrania na formie postu na FB dodając informację, że oddacie za darmo lub podarować konkretnej osobie. Zbędną odzież najszybciej pozbędziecie się wrzucając ją do pojemników (należących m.in. do PCK), które swoją drogą są praktycznie wszędzie. 
Polecam również skontakotwanie się z innymi placówkami publicznymi, które niosą bezinteresowną pomoc potrzebującym m.in. Domy Dziecka, OIK, Caritas.


3. Wymiana.
SWAP, czyli bezgotówkowa wymiana odzieży często towarzyszy innym akcjom. Wymianynie podlega odzież damska, męska, dziecieca, a także akcesoria, dodatki oraz obuwie. Często akcje typu SWAP są nagłasniane i towarzyszą im inne atrakcje - porady stylistów, czy aukacje charytatywne. Korzystając z wymiany mamy bezpośredni kontakt ze sprzedajacym. Widzimy w jakim stanie jest odziez, która nas interesuje. 


4. Przetwórz odzież.
Dobra krawcowa to skarb. Wiele razy przekonałam się o tym. Stara odzież w magiczny sposób odzyskuje nowe życie. Przykład: ze spodni, które zalegają gdzieś głęboko w szafie, możemy mieć "nową" spódniczkę. Wystarczy mieć pomysł, niezniszczony materiał i oczywiście zaufaną krawcową.

Często przerabiam odzież. Jestem osobą wysoką i szczupłą, co czasami potrafić być problematyczne. Dlaczego? Chodzi o długość. Sukienki są dla mnie za krótkie, a przez to nie odpowiednie do pracy. Rozwiązaniem problemu jest doszycie innego materiału, koronki czy przedłużyć podszewkę.


5. Wyrzuć.
Ostatecznością pozostaje wyrzucenie odzieży. Zniszczone ubrania, które nie możecie ponownie wykorzystać lub podarować, należy wyrzucić. Można ewentualnie przerobić je na szmatki, które przydadzą się w domu jako ściereczki, szmatki przeznaczone do sprzątania. 


A co Wy robicie z niechcianą odzieżą? Z wielką przyjemnością przekonam się w jaki inny sposób można wykorzystać zbędną odzież i jakie macie doświadczenie związane z odzieżowym recyklingiem.