13:01

Kosmetyki naturalne, a kosmetyki organiczne czym się różnią? Czy certyfikaty są wyznacznikami jakości?http://www.gratisography.com/#nature
Interesując się naturalną pielęgnacją zapewne często spotykaliście się z hasłami: "naturalne kosmetyki" oraz "organiczne kosmetyki". Wiele firm, marek kosmetycznych nadaje miano organicznego, czy naturalnego produktu (czasami jedno i drugie) swoim kosmetykom, chwaląc się iż posiadają one certyfikaty. Ale co właściwie oznaczają te hasła? Co kryje się pod ich znaczeniem? Czy kosmetyk posiadający certyfikat godny jest uwagi? Dziś spróbuje odpowiedzieć na te pytania.


Na samym początku wyjaśnijmy sobie dwie definicje: kosmetyki naturalne i kosmetyki organiczne. 

Kosmetyki naturalne, to produkty które powstały ze składników naturalnych, uzyskanych przy użyciu metod fizycznych. Mogą one zawierać składniki roślinne, zwierzęce, mineralne pod warunkiem, iż ich pozyskiwanie odbyło się bez krzywdy na zwierzętach i poszanowaniem środowiska - przykład wosk pszczeli. Kosmetyk naturalny może zawierać substancje syntetyczne w minimalne ilości

Kosmetyki organiczne, to produkty które przechodzą bardziej restrykcyjnym proces powstawania. Po części są to produkty naturalne (często noszą nazwę "bio"), jednak te muszą mieć ok. 90-95% surowców organicznych, czyli takich, które posiadają certyfikat gargantuiczności, pochodzą z kontrolowanych upraw organicznych. Kosmetyki organiczne nie powinny zawierać pestycydów, nawozów sztucznych. 

Ciekawostka, zarówno kosmetyki organiczne oraz naturalne powinny być zapakowane w biodegradowalne opakowania. 

Kosmetyki organiczne oraz naturalne są droższe. Na ich cenę maja wpływ surowce oraz sposób ich pozyskiwania. dodatkowo produkty te wymagają większego nakładu pracy, więc za jakość kosmetyku niestety trzeba zapłacić. 

Konserwanty chemiczne nie powinny być stosowane w produkcji kosmetyków ekologicznych. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie konserwantów w formie: soli, olejków eterycznych, niektórych olejków.


No dobrze, ale czym się kierować przy wyborze naturalnego czy organicznego kosmetyku? Czy certyfikaty są wyznacznikami jakości?

Nie każde certyfikaty są dobrym wyznacznikiem jakości naturalnych produktów. Niektóre organizacje certyfikujące dopuszczają w pewnej skali procentowej zawartość syntetyków w skaldzie, bądź określają minimalną ilość wszystkich surowców pozyskiwanych w sposób ekologiczny. Bywa tak, ze certyfikat przyznawany jest od 10% zawartości naturalnych składników w produkcie. Dlatego warto zapoznać się z najbardziej znanymi i docenianymi organizacjami w świecie kosmetycznym. 
Przykładowe "dobre" certyfikaty


EcoCert 
Produkty, które otrzymały ten certyfikat powinny:
- kosmetyki naturalne powinny posiadać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego oraz może być maksimum 5% składników syntetycznych,
- kosmetyki naturalne ekologiczne powinny posiadać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego oraz minimum 50% naturalnych surowców pochodzących z upraw ekologicznych, a zawartość związków syntetycznych – to maksimum 5%.
Jeżeli kosmetyk posiada certyfikat nadawany przez departament rolnictwa USA, to możecie barć go w ciemna. Certyfikat ten to "Złoty Graal", wśród certyfikatów. To jeden z najbardziej wymagających i kompleksowych systemów certyfikacji.  Kosmetyki z przyznanym certyfikatem USDA Organic posiadają co najmniej 95% składników pochodzenia organicznego. Wszystkie składniki produktów dozwolone do stosowania przez USDA są również akceptowane przez FDA – jest to najbardziej restrykcyjna na świecie instytucja kontrolująca żywność i leki. Certyfikat  BIO lub ECO gwarantuje, że kosmetyk zawiera głównie składniki naturalne oraz pochodzenia naturalnego. Kosmetyki, które posiadają logo Cosmebio:
- posiadają co najmniej 95% składników pochodzenia naturalnego, naturalnych lub z rolnictwa ekologicznego (we wszystkich przypadkach odsetek jest jeszcze większy)
- mogą zawierać minimalną ilość syntetycznych substancji, które wciąż nie są dostępne w postaci naturalnej z wykluczeniem PEG, silikonów i pochodnych ropy naftowej.

CERTYFIKAT EKOLOGICZNY BDIH - wymogi:
- stosowanie do produkcji kosmetyków, roślinnych surowców pochodzących z kontrolowanych upraw ekologicznych oraz certyfikowanych dzikich zbiorów
- zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach w całym cyklu produkcji kosmetyków
- zakaz używania surowców pochodzących od martwych zwierząt ( np.: olej z żółwi, olej z norki, tłuszcz ze świstaka, kolagen odzwierzęcy)
- rezygnacja z organiczno-syntetycznych środków barwiących, syntetycznych substancji zapachowych, silikonów, parafiny oraz innych pochodnych ropy naftowej,
- stosowanie wyłącznie naturalnych metod konserwacji,
- dozwolone są konserwanty: kwas benzoesowy, alkohol benzoesowy, kwas askorbinowy, kwas salicylowy oraz ich sole
- stosowanie ekologicznych i biodegradowalnych opakowań.

  

 Europejski Certyfikat Ekologiczny - Zielony Liść  jest obowiązkowo umieszczany na wyprodukowanych w  jednym z państw członkowskich i spełniających normy pochodzące z prawa Unii Europejskiej. Logo Zielonego Liścia może być używane tylko dla produktów, których skład w 95 procentach stanowią produkty pochodzące z rolnictwa ekologicznego.  W przypadku tego znaku ważny jest fakt, że obok logo ma być widoczny numer kodowy, z którego można odczytać: kraj w którym przeprowadzono ostatnią kontrolę przetwórstwa, obowiązujące w kraju oznaczenie gospodarki ekologicznej, instytucję przeprowadzającą kontrolę. Nie obejmuje produktów wyprodukowanych poza zasięgiem terytorialnym Unii Europejskiej (Źródło TU)
  


Bio-Siegel to certyfikat ekologicznego rolnictwa. Podstawowe wytyczne dla Bio-Siegel:
-co najmniej 95% surowców pochodzi z upraw ekologicznych
zakaz stosowania syntetycznych pestycydów i nawozów sztucznych,
- zakaz stosowania organizmów modyfikowanych genetycznie,
- zakaz używania promieniowania jonizującego w celu konserwacji środków spożywczych,
- zakaz stosowania wzmacniaczy smaku, sztucznych aromatów, barwników i emulgatorów. (Źródło TU)


W wyborze kosmetyków naturalnych musimy kierować jego składem. To on powie nam całą prawdę, a certyfikaty potwierdzą ich zawartość w produkcie i ukażą nam sposób pozyskiwania składników. Uważajcie na nic znaczące certyfikaty nadawane przez firmy kosmetyczne. Na naszym rynku znajdziecie produkty posiadające pseudo certyfikaty.
Mam nadzieję, że mój post przyda się każdej osobie interesującej się naturalną pielęgnacją i nie tylko.
Miłego dnia

PODPIS
https://www.bloglovin.com/blogs/kosmetyki-panny-joanny-6727935


12 komentarzy:

 1. wow, sporo można się dowiedzieć, nie wiedziałam o tych wszystkich certyfikatach :)

  zapraszam do mnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Przydatny post :) Do tej pory słyszałam tylko o certyfikacie Eco Cert. A co do ciekawostek - to logiczne, że naturalne i organiczne kosmetyki powinny być zapakowane w pełni biodegradowalne opakowania, ale wcześniej o tym nie pomyślałam :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Kupując kosmetyki nie zwracam uwagi na to, czy są one organiczne czy bio. Niefajnie jednak, że niektóre firmy kosmetyczne próbują oszukiwać nieświadomych konsumentów. Bardzo dobry zbiór certyfikatów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo pomocne informacje! Ostatnio coraz bardziej mnie interesują kosmetyki naturalne i organiczne, pomoc, jak znalazł ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam kosmetyki naturalne.Mają niezwykłe działanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fachowo potraktowałaś temat. Nie wiedziałam, że kosmetyki organiczne muszą mieć biodegradowalne opakowania. Z kosmetyków z cetryfikatami używam Organique i Clochee. Bardzo je lubię ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy i przydatny post! :)
  Podoba mi się Twój blog, dołączam do grona obserwatorów ;)
  Do następnego ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy post ;)

  Zapraszam do mnie blogbeautymix.blogspot.com :) przyda mi się każda rada od doświadczonych blogerek :)

  OdpowiedzUsuń
 9. dobrze że trafiłam na Twój post, zawsze zastaniwialam sie gdzie jest granica ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo przydatny post! Fajnie, że poruszyłaś ten temat na blogu :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuję za poruszenie tak cennego tematu. Zapraszam do przetestowania kosmetyków Firmy BeeYes.pl.
  Znajdziecie tam Państwo zarówno kosmetyki naturalne jak i organiczne.Sama przetestowałam i serdecznie polecam, www.BeeYes.pl

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuje za każdy komentarz
Wielka prośba o nie dodawanie linków blogów, reklam, spamu. Szczere opinie i sugestie są bardzo mile widziane.
Dziękuje za to, że jesteście i czytacie.