A miałam pisać częściej... kilka słów wyjaśnienia.
Poszukuję mebli, dobieram kolory, wybieram panele, targuje się o cenę itd. Wszystko to jest spowodowane tym iż mebluje, wykańczam, remontuje całe mieszkanie. Biegam z salonu do salonu i szukam szukam szukam. A najgorsze jest to, że te całe szaleństwo dopiero się zaczyna... Miałam nadzieję, że po zaliczeniu sesji będę miała święty spokój, że nabiorę trochę wolniejszego tempa... a tu znów coś.
Teraz najważniejsze jest to aby remont przebieg jak najszybciej i spełnił nasze oczekiwania.
Przejdę do rzeczy - siemię lniane jak je wykorzystać i do czego?
Picie koktajlu z siemienia lnianego.
Zalety: wpływa korzystnie na ogólny stan i witalność organizmu.
Nasiona lnu mogą wydawać się niezbyt smaczne, wiele osób tak uważa. Mimo to należy pamiętać, że picie ich niesie za sobą dobre konsekwencje.
Aby sporządzić koktajl należy wlać w mały garnek 2 szklanki wody, zagotować. Do wrzątku dodać 3 łyżki siemienia lnianego. Ciągle mieszając, gotować na małym ogniu ok. 20 minut. Odczekać do ostygnięcia i odcedzić. Substancja gęstnieje, przypomina swoim wyglądem kisiel.
Koktajl ten można pić również z nasionami na ciepło lub zimno.
Jeśli ktoś nie lubi smaku siemienia, może dodać do wywaru soku malinowego lub dobrego jogurtu. Można również siemię zmiksować z owocami lub też dodać do koktajlu owocowego.
Nasiona lnu można wykorzystać również dodając jako składnik bułeczek, ciasteczek, sałatek i sosów.
Skóra.
Jeśli mamy problemy skórne warto nakładać na twarz maseczkę z siemienia lnianego. Maseczkę nadaje się dla każdego typu cery, szczególnie dla suchej i skłonnej do podrażnień, ponieważ ma ona właściwości oczyszczające pory i usuwające przebarwienia. Do sporządzania potrzebujemy łyżkę siemienia lnianego i szklankę wody. Z mieszanki składników gotujemy kleik, po ostudzeniu nakładamy na oczyszczoną twarz i przykrywamy ciepła gazą na pół godziny.
Włosy.
Siemię lniane, regularnie stosowane poprawia wygląd zniszczonych włosów, które odzyskują blask. Wiele osób za sprawą picia wywaru z nasion lnu zaobserwowało szybki porost włosów o wiele grubszych, bardziej lśniących i silniejszych niż zwykle.
Odżywkę możemy zrobić sobie domowym sposobem.
Aby sporządzić odżywkę należy 3 łyżki siemienia lnianego zalać gorącą wodą i gotować kilka minut, jednocześnie mieszając w celu uzyskania kleiku o konsystencji kisielu. Następnie należy przecedzić. Polecam robić to kiedy wywar jest jeszcze ciepły. Następnie nałożyć na włosy i owinąć w czepek. Po 45 minutach zmyć i umyć szamponem, tak jak zwykle. Włosy staną się miękkie i pełne blasku.
Żel lniany do włosów. Sposób jego wykonania jest bardzo podobny. Należy dodać więcej siemienia lnianego aby uzyskać bardzo gęstą konsystencję. Później odcedzamy i nakładamy na suche włosy. Żel należy "wygnieść".
Również można wykonać lnianą płukankę do włosów. Przygotowane już nasiona - ugotowane, wkładamy do miski lub co jest o wiele wygodniejsze do dzbanka miarowego i zalewamy litrem wody. Dokładnie wszystko mieszamy, tak aby żel oddzielił się od ziaren lnu. Jeśli wydaje wam się, że płukanka jest za rzadka, można dołożyć łyżkę samego żelu lnianego.
Następnie przecedzamy przez sito i wykorzystujemy do ostatniego płukania włosów.
Nigdy nie odcedzimy ziarna lnu w 100% i sporo żelu wyrzucamy razem z ziarenkami lnu.
Zalety:
- poprawia kondycję skóry głowy
- działa, nawilżająco, zmiękczająco i odżywczo
- pomaga w walce z łupieżem
- powstrzymuje wypadanie włosów
- sprawia, że włosy są sprężyste, błyszczące, miękkie
- pozostawia na włosach film, który chroni przed utratą nawilżenia i puszeniem
-wspomaga wzrost włosów
Paznokcie.
Problem z łamliwością paznokci jest zmorą nie jednej kobiety. Prawdopodobnie przyczyną mogą być niedobory witaminy B i E. Siemię lniane bogate w te składniki zregeneruje słabe, rozdwajające się i łamliwe paznokcie. Wystarczy sporządzić kleik, moczyć w nim paznokcie 15 minut i wytrzeć delikatnie papierowym ręcznikiem. Stosując kurację regularnie paznokcie powinny być mocniejsze i zdrowsze.
Reszta zalet stosowania siemienia lnianego:
- zapobiega utracie wody przez warstwy zewnętrzne skóry
- skóra jest nawilżona
- odżywia tkanki
- opóźnia starzenie skóry
- pomaga w walce z trądzikiem
- wspomaga wzrost rzęs
Może znacie inne sposoby wykorzystania siemienia? Jeśli tak podzielcie się nimi.
Miłego dnia
przydatny post
OdpowiedzUsuńBardzo przydatny post ;) chętnie wypróbuje siemie lanine na włosy ;)
OdpowiedzUsuńłał, u mnie do pasa będą chyba za 5 lat :D Muszę spróbować to siemię lniane, bo nie mogę pić drożdży, ani herbatki z pokrzywy :)
OdpowiedzUsuńCiekawy post, warto wiedzieć. Ja piję pokrzywę.
OdpowiedzUsuńja siemię zmielone dosypuje albo do płatkow albo na chleb np z dzemem
OdpowiedzUsuńLubię siemię ;-) muszę w końcu wykorzystać je jako maseczkę lub płukankę ;)
OdpowiedzUsuńu mnie siemię sprawdza się jako maseczka ( w stanach krytycznych mojej twarzy -łagodzi i leczy ) , no i jest także świetnym dodatkiem do musli ;-)
OdpowiedzUsuńLubię siemię lniane, w okresie jesienno-zimowym piję, a poza tym ciekawi mnie nakładanie go na włosy, muszę wypróbować
OdpowiedzUsuńja od poniedziałku znowu zaczynam je pic :D
OdpowiedzUsuńwidzę, że nieźle utrafiłam w czasie z moją siemieniową akcją :D później się trochę u Ciebie rozglądnę, bo mi się tu bardzo podoba, teraz muszę uciekać, miłego dnia :))
OdpowiedzUsuńdziękuję ;)
UsuńNie wiem czy dobrze pamiętam, ale podobno można dosypać to też do koktajli warzywnych i owocowych...a właśnie zaczął się sezon...niech no się tylko dorwę do blendera;]
OdpowiedzUsuńBardzo przydatny i świetnie napisany post. Wszystkie najważniejsze informacje mam w jednym miejscu:) Siemię uwielbiam, dodaje do czego się da:)
OdpowiedzUsuńJa piję siemię, ale po moich włosach tego nie widać. Pomaga za to na żołądek:) Powodzenia w przeprowadzce.
OdpowiedzUsuńOj,ja się biorę za siemię jak pies za jeża ;).
OdpowiedzUsuńBardzo fajny i przydatny post:)
OdpowiedzUsuńMożna siemie zmielić w młynku ? i zalać ciepłą wodą i pić?
OdpowiedzUsuńtak, można ;)
UsuńDziękuje :)
UsuńCyjanogeneza nie zachodzi, jeśli zmielone nasiona zalejemy gorącą wodą, lub gdy je zagotujemy w wodzie, ponieważ enzym aktywujący przemiany jest białkiem, i jak każde białko w wysokiej temperaturze ulega denaturacji i traci swoje właściwości.
OdpowiedzUsuńPrzeciwnie: zalanie zmielonego siemienia wodą chłodną lub zimną przyspieszy cyjanogenezę (następuje hydroliza nitrylozydów).
Ciekawy wpis , zapraszam do mnie https://stylowo-mieszkam.pl/ .
OdpowiedzUsuń