14:56

Najczęstsze błędy fotograficzne


Najczęstsze błędy fotograficzne


Fotografia w ostatnim czasie stałą się bardzo modna, a to za sprawą internetu. Wiele osób zapragnęło robić dobre zdjęcia - czyli fotografie, które będą się podobać ogółu, które będą podążały za panującymi trendami, które będą przyciągały potencjalnych odbiorców - w każdej dziedzinie nie tylko blogowej. W pogoni za doskonałością często popełniamy podstawowe błędy fotograficzne, które dzisiaj wymienię.

Dla mnie fotografia jest sztuką, którą należy w sobie pielęgnować. Oprócz talentu, to mimo wszystko potrzebna jest też wiedza i obycie ze sprzętem fotograficznym. Nie każdy rodzi się z wrodzonym talentem. Czasami można go wypracować ciężką, mozolną pracą oraz zaangażowaniem. Nikt nam nie zabroni podążać za marzeniami. Należy mieć w sobie tyle zaparcia i wytrwałości, aby dążyć do wyznaczonego celu, a jego skalę wyznaczamy sobie sami. Skala ta musi nas przede wszystkim zadowalać i być osiągalna.

Chcesz nauczyć się języka angielskiego na podstawowym poziomie, zrób to! Chcesz robić przyzwoite zdjęcia, ucz się! Chcesz nauczyć się piec perfekcyjnie jedno popisowe ciasto, dąż do tego!

Ok, tyle motywacji wystarczy. Czas przejść do meritum wpisu. Dzisiejsza fotografia promowana jest na każdym kroku - w telewizji, w restauracjach, kinach, na Instagramie a szczególnie w internecie przez blogerki. Poprzez piękne zdjęcia umieszczane w sieci (które swoją drogą mają nas inspirować i cieszyć oko) wzbudzamy ciekawość, budują statystyki, inspirują. Jednak każdy początkujący "fotograf" popełnia pewne błędy fotograficzne, które dzisiaj wymienię.


Najczęstsze błędy fotograficzne


Najczęstsze błędy fotograficzne


W fotografii ważną, ba! nawet bardzo ważną kwestią jest kompozycja. W skrócie kompozycja ma ogromny wpływ na odbiór zdjęcia. To dzięki niej fotografia staje się atrakcyjna wizualnie. Marne skomponowane zdjęcia są nieczytelne - nie wiemy na co mamy patrzeć. Dobrze skomponowane zdjęcie wyróżnia się spośród innych. Istnieje kilka zasad i wskazówek pomagających w komponowaniu m.in. złoty podział, kompozycja centralna, stosowanie linii wprowadzających. Skupmy się na błędach nowicjuszy. Największym z nich w kompozycji jest pozostawienie zbyt dużo miejsca wokół fotografowanego motywu, brak skupienia uwagi na najmocniejsze punkty zdjęcia. Myślę, że za jakiś czas kompozycji poświęcę oddzielny wpis. 


Najczęstsze błędy fotograficzne


Balans bieli, to zmienna powodująca usunięcie lub wprowadzenie dominanty barwnej. W praktyce najczęściej spotykam zdjęcia zabarwione na żółto, "ocieplone" oraz niebiesko-białe. Powyżej macie ściągawkę - temperatura barw z przykładowymi zdjęciami. 


Poziome, czy pionowe zdjęcie? To pierwsza decyzja jaką musicie podjąć w fotografii. Pamiętajcie, aby kadr był prosty. Krzywe zdjęcia świadczą o braku staranności, czasu i wiedzy. 

Najczęstsze błędy fotograficzne


Najczęstsze błędy fotograficzne


Ostrość - wyrazistość szczegółów fotografii. To co ma być ostre na zdjęciu niech takie będzie. Przedmioty, osoby pozostające w bezruchu łatwiej fotografować, to oczywiste. Nim zrobicie zdjęcie zastanówcie się co chcecie wyostrzyć (uwidocznić). 


Staraj się nie umieszczać swojego cienia na zdjęciu, ani odbicia w lustrze.

Z lampy błyskowej zrezygnuj, jeśli tylko światło dzienne na to pozwala. Lampa błyskowa spłaszcza zdjęcie, przepala obiektyw. 


Najgorszym dla mnie błędem w fotografii jest bałagan w tle. Nie m nic gorszego, jeśli na drugim planie widzimy ogrom niezłożonego prania, albo sterczące włosy na głowie naszej modelki, lub niespójne kolory w tle, które gryzą się z fotografowanym obiektem. 


Najczęstsze błędy fotograficzne


Najczęstsze błędy fotograficzne


Nadmierne "ulepszanie" zdjęć w programach komputerowych, to zmora ostatniego czasu. Wszyscy wiemy, że aktualnie panuje trend jasnych, pastelowych fotografii. Często spotykam się na blogach innych osób z przekontrastowaniem, mega "tuningiem" kolorów (neonowe kolory, nienaturalnie kruczoczarny odcień - zero naturalności), rozjaśnieniem zdjęć prowadzący m.in. do utraty konturów obiektu. Z programów komputerowych typu Photoshop, czy PhotoScape należy korzystać z głową. 


Uczymy się na błędach! Konstruktywna krytyka jest bardzo ważna. To dzięki niej możemy udoskonalać swoje umiejętności. Tak samo ważna jest opinia drugiej osoby, jest inny punkt widzenia, one pozwalają nam poszerzyć nasze horyzonty. 
Mądrze wytykane błędy, w sposób kulturalny udoskonalają nasze umiejętności, oczywiście przez osoby, które znają się na rzeczy. Czasami dają tzw. "kopniaka" do dalszego działania. W fotografii sama czasami aż proszę się o krytykę, o pokazanie błędów jakie popełniam. Opinia drugiego, mądrego i doświadczonego fotografa pozwala mi rozwinięcie skrzydeł. Dzięki temu idę naprzód! 
Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam w rozwinięciu własnych umiejętności fotograficznych i zmotywuje do działania. 


20 komentarzy:

 1. Ja staram się by moje zdjęcia były co raz lepsze, ale nie zawsze mi to, niestety, wychodzi :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za tak miłe słowa ;) Zamysłem wpisu jest pomoc i udzielenie prostych, kilku wskazówek w dziedzinie fotografii.

  OdpowiedzUsuń
 3. niełatwo jest być perfekcyjnym

  OdpowiedzUsuń
 4. Malire3/02/2018

  Świetna tematyka i sporo w niej racji. Porady na pewno przydadzą się nie jednej osobie, która chce zacząć w świecie blogsfery.

  Sama znalazłam w tym wszystkim kilka perełek, o których muszę pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Najbardziej razi mnie bałagan w tle.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja się cały czas uczę :) Myślę, że jakiś postęp zrobiłam, ale nie raz mam sobie wiele do zarzucenia. Ale staram się! Mam nadzieję, że z czasem będzie coraz lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Najczęściej fotografuję przyrodę albo architekturę. Jednak lubię wypełniać cały kadr obiektem lub fragmentem, to jest mój "styl", mimo że profesjonaliści pewnie zjechaliby to z góry na dół. Albo robić zdjęcia z niecodziennej perspektywy, żeby ująć to, czego zwykle nie widzimy. Trochę nie rozumiem obecnie powszechnej obróbki w programach graficznych (pomijając dążenie do realnych kolorów i zdjęcia komercyjne), wydaje mi się to pewnego rodzaju oszustwem ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Madziakowo blog3/04/2018

  ja niestety robie wszystko z doskoku co odbija sie czasem nie takim efektem jakbym chciala. Jak tylko wyjmuje aparat moje dzieci sa obok i chca koniecznie pomoc:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo dobre rady dla początkujących, szczególnie z używaniem siatki i porzuceniem lampy błyskowej :) Pamiętam swoje początki jeszcze na innym blogu - matko, flesz był tam na porządku dziennym :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię fotografować ludzi - uwiecznianie emocji, to moje małe hobby. Najczęściej na potrzeby wykonuję jednak fotografię produktową i na niej chcę się skupić.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wiesz powiem Ci, że mi również - nadal się uczę i dążę do perfekcji ;) Ale z sesji na sesję zdjęciową jest progres ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Myślę, że jest progres z każdym zrobionym zdjęciem ;) Ważne, aby wyznaczyć sobie jakiś racjonalny cel do którego chcemy dążyć.

  OdpowiedzUsuń
 13. Oj mnie również. Straszne kiedy widzimy bałagan na zdjęciu w tle, a zdarza się zobaczyć wiele takich zdjęć w internecie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Cel jaki zamierzamy osiągnąć wyznaczamy sobie sami. W przyszłości chciałabym wyrobić w sobie jakoś unikatowość, która charakteryzować będzie moje zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 15. Moja początki były straszne... ale to dzięki nim ulepszyłam swoje umiejętności. Człowiek uczy się na błędach. W fotografii potrzebny jest dobry sprzęt, ale też wiedza.

  OdpowiedzUsuń
 16. niestety bardzo łatwo przekombinować zdjęcie i często to spotykam na blogach :)

  _____________
  ♥ Blog dla kobiet daria-porcelain.pl ♥

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuje za każdy komentarz
Wielka prośba o nie dodawanie linków blogów, reklam, spamu. Szczere opinie i sugestie są bardzo mile widziane.
Dziękuje za to, że jesteście i czytacie.