08:34

ULUBIONY olej lniany właściwości i zastosowanie



olej lniany właściwości i zastosowanie



Na pytanie "Twój ulubiony olej?" bez wahania odpowiem olej lniany. Jestem absolutną fanką tego oleju. Uwielbiam go za działanie i właściwości. To właśnie jemu poświęcę dzisiejszy post i spróbuje podsunąć Wam kilka inspiracji na zastosowanie oleju.


Olej lniany pozyskiwany jest z tłoczonych na zimno, nasion lnu. Bogaty jest w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (kwasy omega-3 i -6), które nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. W Oleju lniany znajdziemy dużą zawartość tzw. witaminy młodości, mianowicie mowa jest o witaminie E. Posiada żółto-złote zabarwienie o przyjemnym lnianym zapachu.


Właściwości oleju lnianego.

Olej Lniany posiada szereg pozytywnych właściwości.

Kwasy tłuszczowe zwarte w oleju są budulcem komórek organizmu, odgrywają ważną rolę w syntezie hormonów, zwiększa wydolność organizmu, wspomaga leczenie depresji.

Regularne stosowanie oleju łagodzi cykl miesiączkowy, objawy menopauzy, posiada właściwości pielęgnacyjne - nawilża skórę, włosy, paznokcie. Działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie eliminując nadmiar wolnych rodników, wspiera leczenie chorób autoimmunologicznyc. Tak na marginesie, TU macie link do kalendarza umożliwiającego sprawdzenie swojego cyklu miesiączkowego oraz wyliczenie dni płodnych - drogadosiebie.pl/ciaza/dni-plodne/


Stosowany jest w leczeniu chorób nowotworowych, wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Stosowany wewnętrznie przy chorobie wrzodowej i nieżytach żołądka, jelit, pęcherza moczowego i dróg moczowych oraz w profilaktyce zaparć


Olej lniany, który wybrać?

Oczywiście świeży, tłoczony na zimno, ale gdzie taki możecie zakupić?

Z własnego doświadczenia mogę polecić firmę Olini, która wytwarza świeże oleje tzn. na bieżąco według zamówienia klientów. Czas realizacji zamówienie to 1-2 dni robocze. 
 Jakie było moje zdziwienie, kiedy po zamówieniu złożonego w Olini otrzymałam wiadomość potwierdzającą typu "ok, jutro tłoczymy dla Pani świeży olej" - jejciu cudne to było! Świeży, pachnący olej w moich rączkach i to podejście do klienta, zdecydowanie jestem na tak.


Przy zakupie oleju lnianego musimy kierować się zawartością kwasu alfa-linolenowego ALA należącego do grupy omega-3. Na naszym rynku znajdziecie:

 • niskolinolenowe, 2-5% ALA,

• wysokolinolenowe, 50-60% ALA (bez cienia wątpliwości taka zawartość kwasu jest zalecana).


Na sklepowych półkach znajdziemy również oleje oczyszczone, z niską zawartością cennych kwasów omega 3. Polecam wybierać te olej, które są pozyskiwane z niemodyfikowanych nasion.




olej lniany właściwości i zastosowanie



Tłoczony na zimno, czyli jak?

Proces tłoczenia na zimno jest procesem mechanicznym. Nasiona lnu zostają podgrzane do temperatury 40-50°C. Temperatura ta pozwala zachować naturalne struktury i właściwości biologiczne NNKT.

Polecam kupno nierafinowanego oleju z tego względu iż ta wersja produktu jest bardziej drogocenna, czyli posiada wszystkie dobroczynne substancje aktywne pochodzące z wytłaczanego ziarna


Przechowywanie oleju.

 Olej lniany powinien być przechowywany w ciemnych, szklanych butelkach, chroniących ich zawartość przed promieniowaniem, ograniczony dostęp do tlenu. Moja buteleczka oleju znalazła swoje miejsce w lodówce. Odpowiednią temperaturą dla oleju to 4-10°C. W czasie przechowywania produkt może zmętnieć, jednak spokojnie jest to całkiem naturalny proces powstały na skutek sedymentacji wyziębionych wosków.

Objawem psucia się oleju lnianego jest zmiana jego zapachu oraz smaku z przyjemnego na gorzki.


Dawkowanie oleju.

Przyjmuje się, że na każdy kg ciała powinno się przyjmować 1 g oleju lnianego (osoby dorosłe 2-4 łyżki stołowe dziennie). Dzieci i młodzież może zażywać większą dawkę oleju z tego względu, iż w ich przypadku jest bardzo duże zapotrzebowania na omega-3.


Zwiększone dawki oleju lnianego nie skutkują odkładaniem się tkanki tłuszczowej.


Zawartość składników aktywnych

• kwas alfa-linolenowy (ALA), omega-3: powyżej 50%
• kwas linolowy (LA), omega-6: około 15%
• kwas oleinowy (O), omega-9: około 15%
• nasycone kwasy tłuszczowe: około 10%
• witamina E
• lignany (fitohormony)


Zastosowanie oleju lnianego.

Olej liany w kuchni stanowi wspaniały dodatek do sosów, zup i dipów. Możecie dodawać go do surówek i sałatek, past i gotowanych warzyw. Jednak olej ten nie powinien być podgrzewany, ale spożywany tylko na zimno. W innym przypadku traci on swe drogocenne właściwości.


W pielęgnacji stosowałam ten olej w metodzie OCM, jako olej bazowy. Sama metoda nie sprawdziła się u mnie, choć olej posiada właściwości nawilżające i regenerujące naskórek. Idealnie sprawdzi się jako dodatek do kremów, balsamów do ciała. Olejuje nim włosy, nakłam na skalp, Stanowi on bazę w przygotowywanych przeze mnie peelingach. Olej lniany jest wsparciem w leczeniu trądziku.


A jaki jest Wasz ulubiony olej? 
PS Co myślicie o oleju z wiesiołka?  



Miłego dnia









20 komentarzy:

  1. Ja zaczynam właśnie olejowanie włosów olejem lnianym. Do tej pory chwaliłam kokosowy, ale chyba włosy się przyzwyczaiły, nie daje już takich dobrych efektów. Także czas na zmianę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. początkowo i ja używałam oleju tylko do olejowania włosów, z czasem zaczęłam eksperymentować, a to olej dodałam do kremu, do balsamu do ciała, później zrobiłam własny peeling, można powiedzieć, że zaczęłam "coś" tworzyć

      Usuń
  2. nigdy nie używałam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. polecam, warto możliwe, że zakochasz się w tym oleju tak jak ja ;) jeśli nie sprawdzi się w pielęgnacji to zawsze możesz wykorzystać go w kuchni

      Usuń
  3. Mam baniaczek oleju lnianego i chętnie go używam na cerę trądzikową, super się wchłania a twarz nie jest tłusta jak sobie wyobrażałam

    OdpowiedzUsuń
  4. Olej lniany mam, ale jeszcze na dobre nie zabrałam się za jego testowanie :)

    zaczarowana-oczarowana.pl

    OdpowiedzUsuń
  5. Uwielbiam olejowanie właśnie olejem lnianym.Ale ostatnio przerzuciłam się na olejek odbudowujący Yves Rocher

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja lubię olej kokosowy i bardzo go polecam, choć częściej na nim gotuję niż stosuję jako kosmetyk. Oleju lnianego także kiedyś używałam i byłam bardzo zadowolona :) Fajny, informacyjny wpis :) proszę więcej takich :) Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na mój nowy wpis :*

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja również olej kokosowy stosuje jako kosmetyk, jakoś wolę go bardziej w tej formie - idealnie zmywa makijaż,nawilża skórę, nadaje się do olejowania włosów, a do tego ślicznie pachnie ;)

      Usuń
  7. Mmm, do sałatki jak znalazł:) U mnie na razie gościły olej kokosowy i olej awokado- z obydwu byłam zadowolona:)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ten konkretnie olej jest pyszny w smaku

    OdpowiedzUsuń
  9. Olej lniany jest moim ulubieńcem w olejowaniu włosów. Niestety stosuję go wyłącznie do tego. Natomiast mój mąż pije go codziennie i gdy ostatnio zauważyłam jego gęste i długie rzęsy (wcześniej były cieniutkie i przerzedzone), to stwierdziłam, że chyba i ja się przekonam do jego smaku. :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Olej lniany jest produktem bardzo dobrym dla sportowców, ponieważ m.in. wzmacnia stawy :) Poza tym m.in. pomaga przywrócić równowagę hormonalną i jest bardzo dobry dla cery

    OdpowiedzUsuń
  11. Ja stosuje olej lniany i jestem bardzo zadowolona!

    OdpowiedzUsuń
  12. Anonimowy5/22/2016

    Jest rewelacyjny. Idealnie sprawdza sie na wlosach ale ze wzgledu na swoje wlasciwosci zdrowotne jest również rewelacyjny do picia. jedynym jego "minusem" jest to ze trzeba go wypic maksymalnie 3 miesiace po jego otwarciu a takze jako jedyny olej po otwarciu musi byc przechowywany w lodowce poniewaz traci swoje wartosci.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. tak właśnie przechowuje swój olej, uwielbiam go ;)

      Usuń
  13. Super opis, ja stosuję olej lniany na dwa sposoby , jeden to moja ulubiona kuchnia - stosuję go do sałatek i ryb, drugi sposób to moje ciało. Wszyscy chcą robić olejowanie włosów, ja polecam na stopy i dłonie a także na inne części ciała - skóra, efekty będą lepsze niż po Regenerum ;)

    OdpowiedzUsuń
  14. No proszę, kolejne dowody na to, że warto go stosować :D Kupiłam sobie z dwa tygodnie temu tutaj https://niwki.pl/produkt/olej-lniany/ na spróbowanie i póki co efekty jakieś tam są, ale spodziewałam się więcej. Mam teraz przynajmniej motywację, żeby stosować go dalej :D

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuje za każdy komentarz
Wielka prośba o nie dodawanie linków blogów, reklam, spamu. Szczere opinie i sugestie są bardzo mile widziane.
Dziękuje za to, że jesteście i czytacie.