18:06

Wiosenne porządki. Co zrobić z niechcianą odzieżą?


Wiosenne porządki. Co zrobić z niechcianą odzieżą?


Wiosenne porządki rozpoczęłam od sprzątania szafy. Z dwóch powodów. Pierwszym powodem, była chęć zdobycia przestrzeni. Drugim powodem było pozbycie się niechcianej odzieży. Tak narodził się w głowie pomysł na post: "Co zrobić z niechcianą odzieżą?".
Uwielbiam mieć wokół siebie przestrzeń. Nie lubię być przytłaczaną nadmiarem zbędnych przedmiotów. Oczyszczam przestrzeń ;) Porządki rozpoczęłam w szafie. Ubrania podzieliłam na dwie grupy: niezniszczone, zniszczone. Oto kilka moich propozycji, co możecie zrobić z niechcianą odzieżą. 


1. Sprzedaż.
Tu z pomocą przychodzą utworzone grupy sprzedażowe na FB, portale internetowe, a także komisy.
Robiąc porządki w szafie, selekcjonuje ubrania dzieląc je na dwie kategorie: w dobrym i bardzo dobrym. Te, które znajdą się w drugiej kategorii najczęściej wystawiam na sprzedaż. Muszą być czyste i dobrze prezentować się na zdjęciach. Skuteczna reklama potrafi napędzić zainteresowanie, a tym samym sprzedaż.

Kilka portali internetowych, na których możecie wystawić na sprzedaż odzież:
szafa.pl,
allegro,
olx.pl,
Vinted.

Warto pamiętać, że niektóre z wyżej wymienionych portali pobiera prowizje od sprzedaży, czy za wystawienie aukcji.

Najczęściej do komisów trafia odzież okolicznościowa, czyli sukienki, eleganckie obuwie, czy odzież dziecięca przeznaczona do chrztu. Raz zdarzyło mi się korzystać z usług oferowanych przez komis, który pośredniczył w sprzedaży. Oddając ubrania (w moim przypadku była to sukienka) trzeba liczyć się z niewielkim zyskiem, ponieważ na sprzedaży musi zarobić właściciel komisu. Dodatkowo prawdopodobieństwo zbytu jest mniejsze, niż w przypadku aukcji.


Wiosenne porządki. Co zrobić z niechcianą odzieżą? Wiosenne porządki. Co zrobić z niechcianą odzieżą?


2. Oddanie odzieży.
Jeśli chcecie pozbyć się niechcianej odzieży jak najszybciej, to pozostaje jej oddanie. Możecie wystawić ubrania na formie postu na FB dodając informację, że oddacie za darmo lub podarować konkretnej osobie. Zbędną odzież najszybciej pozbędziecie się wrzucając ją do pojemników (należących m.in. do PCK), które swoją drogą są praktycznie wszędzie. 
Polecam również skontakotwanie się z innymi placówkami publicznymi, które niosą bezinteresowną pomoc potrzebującym m.in. Domy Dziecka, OIK, Caritas.


3. Wymiana.
SWAP, czyli bezgotówkowa wymiana odzieży często towarzyszy innym akcjom. Wymianynie podlega odzież damska, męska, dziecieca, a także akcesoria, dodatki oraz obuwie. Często akcje typu SWAP są nagłasniane i towarzyszą im inne atrakcje - porady stylistów, czy aukacje charytatywne. Korzystając z wymiany mamy bezpośredni kontakt ze sprzedajacym. Widzimy w jakim stanie jest odziez, która nas interesuje. 


4. Przetwórz odzież.
Dobra krawcowa to skarb. Wiele razy przekonałam się o tym. Stara odzież w magiczny sposób odzyskuje nowe życie. Przykład: ze spodni, które zalegają gdzieś głęboko w szafie, możemy mieć "nową" spódniczkę. Wystarczy mieć pomysł, niezniszczony materiał i oczywiście zaufaną krawcową.

Często przerabiam odzież. Jestem osobą wysoką i szczupłą, co czasami potrafić być problematyczne. Dlaczego? Chodzi o długość. Sukienki są dla mnie za krótkie, a przez to nie odpowiednie do pracy. Rozwiązaniem problemu jest doszycie innego materiału, koronki czy przedłużyć podszewkę.


5. Wyrzuć.
Ostatecznością pozostaje wyrzucenie odzieży. Zniszczone ubrania, które nie możecie ponownie wykorzystać lub podarować, należy wyrzucić. Można ewentualnie przerobić je na szmatki, które przydadzą się w domu jako ściereczki, szmatki przeznaczone do sprzątania. 


A co Wy robicie z niechcianą odzieżą? Z wielką przyjemnością przekonam się w jaki inny sposób można wykorzystać zbędną odzież i jakie macie doświadczenie związane z odzieżowym recyklingiem.24 komentarze:

 1. Ja zazwyczaj oddawałam lub wyrzucałam. Nawet nie pomyślałam o innych alternatywach :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdarza mi się przerabiać T-shirty na ścierki ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja właśnie mam dwie zimowe kurtki do zrecyklinowania - są całkiem dobre, tylko po prostu już mi się nie podobają :) tak zastanawiałam się co z nimi zrobić i chyba je wystawię za darmo na OLX bo może się komuś przydadzą :) Szkoda mi czasu na komisy i sprzedaże,ale wyrzucić też szkoda :) Co do kontenerów mam na osiedlu, ale jest regularnie rozkradany i to wcale nie przez potrzebujących więc odpuszczam to rozwiązanie :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak byłam mała to popularne było oddawanie ubrań po rodzinie - młodszemu rodzeństwu np. W ostatnim czasie gdy robiłam porządki niechciane ubrania oddałam potrzebującym poprzez zbiórki odzieży :)

  OdpowiedzUsuń
 5. My w pierwszej kolejności oddajemy odzież - siostrze :) W drugiej sprzedajemy na Allegro albo OLX. Ostatecznie to, co zostanie wrzucamy do kontenera PCK. Nigdy nie wyrzucamy do śmieci, bo szanujemy ubrania i nie są w aż tak złym stanie, by spisywać je na straty.

  OdpowiedzUsuń
 6. czy chcesz się pozbyć tej pięknej długiej sukienki? :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nowe buty marki Wojas wystawiłam jakiś czas temu na pewnej grupie FB za czekoladę. Znalazly chętną osobę, a ja zyskalam miejsce w szafie.
  Czasami tak bywa, że ludzie nie potrafią poszanować cudzej własności.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mi również, czasami starymi koszulkami poleruje okna :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czasami warto, jesli mamy czas i ochotę na szukanie osób chętnych na naszą odzież.

  OdpowiedzUsuń
 10. W mojej rodzinie jedynie młodsza siostra cos od czasu do czasu odziedziczyła po mnie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Sukienka już sprzedana. Wystawiłam ją na grupie FB. Raz założona, była cudowna 😉

  OdpowiedzUsuń
 12. Wystawiasz paczki na Allegro? Dobrą odzież gromadze w ilości do 40 szt. i wystawiam na sprzedaż w formie licytacji. Nie zależy mi na zysku, ale na przestrzeni w szafie.
  Często oddaje pakę po taniość.

  OdpowiedzUsuń
 13. Sara Dunaj3/30/2018

  Aktualnie wystawiam na Vinted, często się wymieniam też :) Nie zależy mi na obrocie i wzbogaceniu się, tylko pozbyciu, a przy okazji mogę obdarować kogoś kto tego może potrzebować :)

  Pozdrawiam
  Sara's City

  OdpowiedzUsuń
 14. A my to chyba potrzebujemy... większej szafy :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja najczęściej wyrzucam do tych pojemników na odzież. Wcześniej próbowałam sprzedawać, ale poświęcałam temu bardzo dużo czasu (robiąc zdjęcia na sobie), ubrania nadal zajmowały mi miejsce (czekając na sprzedaż), a pomimo śmiesznych kwot typu 3 zł, 5 zł, 10 zł, i tak nie było chętnych... Ostatecznie zabrakło mi cierpliwości

  OdpowiedzUsuń
 16. z ubraniami mam problem bo jestem chomikiem, żal jest mi się z czymkolwiek rozstawać a ciągle kupuję coś nowego.

  OdpowiedzUsuń
 17. Madziakowo blog4/16/2018

  olx jest straszne ciludzie sa niepowazni ;P

  OdpowiedzUsuń
 18. Madziakowo blog4/16/2018

  tez wystawiam czasem an fb ale mam jedne buty ktore leza i leza a szkoda mi ich wyrzucic a nikt ich nie chce - chyba z 10 osob o nie pytalo ale nikt nie przyszedl

  OdpowiedzUsuń
 19. To bardzo dobry pomysł. Ważne, że masz komu je dać i odzyskują one nowe życie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Moja mama jest chomikiem, chociaż w ostatnim czasie poczyniła spore postępy w porządkowaniu i opróżnianiu szafy.

  OdpowiedzUsuń
 21. Oj, to i na grupach FB tacy się znajdą. Wiadomo różnie bywa.

  OdpowiedzUsuń
 22. Wystawiam paczki na All i szczerze mówiąc ciuchy sprzedaję po 2-5 zł za sztukę. Za te grosze najczęściej kupuję słodycze :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ilon20086/26/2018

  Ja zamierzam sobie kupić małą maszynę do szycia i kombinować coś ze starymi rzeczami, które są już do oddania... Całkiem lubie takie rzeczy robić, więc może nawet coś mi wyjdzie :D ale taki jeszcze "do chodzenia" na pewno oddam :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuje za każdy komentarz
Wielka prośba o nie dodawanie linków blogów, reklam, spamu. Szczere opinie i sugestie są bardzo mile widziane.
Dziękuje za to, że jesteście i czytacie.